Leczenie Uzależnień

Leczenie Uzależnienia Od Leków

Uzależnienie od leków - lekomania to nawykowe nadużywanie leków. Przeważnie są to środki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, dopingujące, euforyzujące, a także hormonalne. Większość nadużywanych leków to benzodiazepiny. Przyczyn tego typu uzależnień można upatrywać głównie w zbyt długo przepisywanych środkach farmakologicznych przez lekarzy, w niewłaściwych dawkach, a także w ”leczeniu się” na własną rękę bez odpowiednich konsultacji. Są też osoby, które celowo zażywają leki, aby wywołać u siebie inny stan świadomości, czy euforię.

Typowymi objawami psychopatologicznymi uzależnia od leków są: spowolnienie myślenia, mowy, pogorszenie pamięci, zaburzenia koncentracji i uwagi, chwiejność nastrojów, zawężenie zainteresowań, zaburzenia snu, lęk, napady agresji, wrogość, drażliwość, a nawet urojenia prześladowcze czy podejmowanie prób samobójczych.

Jeżeli chodzi o stan somatyczny – można stwierdzić: osłabienie siły mięśniowej i odruchów, drżenie kończyn, spowolnienie ruchowe. Osoba uzależniona odczuwa przymus sięgania po dany lek, w celu wywołania u siebie określonych stanów fizycznych lub psychicznych, bądź w celu zapobieżenia określonym objawom. W miarę rozwoju uzależnienia osoba nadużywająca musi przyjmować coraz większe dawki środka, gdyż zwiększa się tolerancja organizmu na niego. Może to spowodować wystąpienie działań niepożądanych, oraz prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci. Nagłe odstawienie leków wywołuje Zespół abstynencyjny. Rozwija się on od jednej do kilku dób od zaprzestania zażywania.

Leczenie lekomanii poprzez terapię jest trudnym procesem. Organizm zatruty lekami wymaga najpierw detoksykacji i oczyszczenia. Najczęściej polega to na stopniowym zmniejszaniu dawki leku, od którego pacjent jest uzależniony i wprowadzeniu leku zamiennego. Odtruwanie jest długotrwałe, ponieważ zmniejszanie dawki leku musi następować powoli, by uzależniony organizm poradził sobie z jego odstawieniem. Jest jednak możliwe.

Nie musisz więc żyć w strachu, że możesz nie poradzić sobie z uzależnieniem – w naszym ośrodku znajdziesz fachową pomoc. Odtrucie odbywa się pod opieką lekarza i pielęgniarek, a późniejsze odstawienie leków ułatwia terapia stacjonarna. W naszym ośrodku zapewniamy Pacjentowi kompleksowe leczenie, od motywacji do leczenia, do samego rozwiązania problemu.

W ośrodku czeka na Państwa wykwalifikowana kadra, która od wielu lat pomaga w sytuacjach wszelkiego rodzaju uzależnień. Wiemy, jak dużo zależy od naszej pracy, dlatego nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach dotyczących leczenia uzależnień. Każdy pacjent otrzyma u nas pomoc i wsparcie dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Nasi terapeuci swoją wiedzą i doświadczeniem służą nie tylko pacjentom, ale również ich rodzinom i bliskim -organizujemy terapię dla osób współuzależnionych i Dorosłych Dzieci Alkoholików.

W czasie pobytu w naszym ośrodku pacjenci są pod stałą opieką lekarską i pielęgniarską. Każdy z nich jest dokładnie diagnozowany pod względem chorób wynikających z uzależnienia. W razie potrzeby wykonywane są wszelkie niezbędne badania laboratoryjne, EKG, badania wydolności podstawowych układów i narządów praz inne niezbędne do diagnostyki. Zapewniamy konsultacje psychiatryczne, które wspomagają leczenie uzależnień.

Aby ułatwić proces leczenia uzależnień gwarantujemy pełną dyskrecję. Położenie ośrodka pozwala na stworzenie kameralnych warunków, z dala od zgiełku i hałasu oraz problemów dnia codziennego. Proponujemy Państwu pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, salę rekreacyjną, siłownię, saunę, sale do terapii grupowej.

Terapia jest najważniejszą i najlepszą formą pomocy, jeżeli chodzi o leczenie uzależnień. Pomaga ona w uzyskaniu trwałych i pożądanych zmian, dzięki czemu życie osoby uzależnionej ma szansę stać się na nowo zdrowe i satysfakcjonujące.

Zważywszy na fakt, że osoba uzależniona ma znacznie osłabioną wolę, samodzielne uporanie się z problemem nałogowych zachowań jest praktycznie niemożliwe. Mimo, iż głównie od pacjenta zależy, czy uda mu się powrócić do zdrowego funkcjonowania, to jednak bez specjalistycznej pomocy, jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Stąd też ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, gdzie można odbyć profesjonalną terapię uzależnienia, dzięki której pacjent zyskuje narzędzia do walki z nałogiem.

Czas niezbędny do przeprowadzenia skutecznej terapii uzależnień
w ramach programu leczenia uzależnienia od leków GoodWay to minimum 22 miesiące.

Pierwszym etapem jest, podstawowy program psychoterapii uzależnienia w systemie stacjonarnym w Drohiczyńskim Ośrodku Leczenia Uzależnień GoodWay.
Po zakończonej terapii stacjonarnej osoby uzależnione, w celu kontynuowania leczenia, kierowane są do dalszej psychoterapii w ramach sieci Patronackich Poradni Leczenia Uzależnień oraz pozostałych placówek oferujących program terapii pogłębionej.

Terapia Uzależnienia Od leków
w naszym ośrodku ma trzy równoległe wymiary

Program Stacjonarny Program Weekendowy Program Aftercare

Leczenie uzależnienia od leków - Kroki Działania

Detoks Po Lekowy

Detoks Po Lekowy

Odtruwanie Organizmu i Motywacja
Terapia Uzależnień

Terapia Uzależnień

Przejdź nasz autorski program terapii uzależnienia od alkoholu
Program Aftercare

Program Aftercare

Wspomaganie Życia w Trzeźwości

Czy Ciebie lub osobę Tobie Bliską,
dotyka problem uzależnienia?

Nasz doświadczony zespół Terapeutów i Psychologów, wie jaką drogę obrać by nasza pomoc była skuteczna.
Opracowany przez nasz zespół autorski program leczenia daje wysoką szansę na wyjście z nałogu,
lecz pierwszy krok zależy od Ciebie...